Nástrahy
na začínající fotografy při
koupi fotoaparátu


Jak se vyhnout nástrahám při koupi fotoaparátu?

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o digitálních fotoaparátech, ale neměli jste odvahu se zeptat

Důležité informace ve zkratce...

Vybrat správný digitální fotoaparát je nelehký úkol pro začínající i pokročilé uživatele. Při výběru digitálního fotoaparátu musíte brát minimálně ohled na jeho budoucí využití, očekávanou kvalitu fotografií, možnou podporu příslušenství, ale i na jeho maximální rozměry nebo váhu a to včetně částky, kterou jste ochotni do fotoaparátu investovat.

Při fotografování statických scén za ideálních světelných podmínek vám bude více či méně sloužit dobře téměř jakýkoliv fotoaparát. Ale v různých situacích a také za zcela rozdílných světelných podmínek velmi brzy narazíte na limity digitálních fotoaparátů. Pokud chcete pečlivě vybrat svůj nový fotoaparát s ohledem na nejlepší poměr ceny a výkonu, pak také zcela na začátku pečlivě zvažte, co budete především fotografovat.

Na co dát pozor při koupi fotoaparátu?

Abyste nebyli zklamaní z nově zakoupeného digitálního fotoaparátu, je nutné dát pozor na několik marketingových chytáků, kterými se výrobci snaží oslovit převážně méně znalé uživatele. U digitální fotografie stejně jako jinde platí, že není možné porušovat fyzikální zákony a více neznamená vždy lépe.

V prvé řadě si tak dejte pozor na zbytečně velký počet megapixelů (rozlišení snímače), kterými se zejména začínající uživatelé nechají často zlákat. A to především u digitálních kompaktů, kde není možné beztrestně vtěsnat na rozměrově malý snímač vysoký počet megapixelů. Takové fotoaparáty pak zpravidla postrádají nejen důležitý obrazový detail, ale poskytují i vysoký šum už při lehce navýšené hodnotě ISO. V případě digitálních zrcadlovek nebo bezzrcadlovek, které disponují výrazně větším obrazovým čipem oproti běžným kompaktům, vám zase vyšší počet megapixelů nepřinese očekávanou kvalitu fotografií bez výrazné investice do kvalitního objektivu.

V druhé řadě byste měli pokaždé zpozornět pokud se fotoaparát nebo samotný objektiv honosí vysokým zoomem. Nezapomeňte, že objektiv s výrazně velkým ohniskovým rozsahem vždy poskytuje jistý kompromis v obrazové kvalitě oproti objektivu s menším zoomem, nebo dokonce objektivu s pevným ohniskovým rozsahem (bez zoomu). Pro dosažení dostatečně ostrého obrazu vzrůstají společně s rozlišením snímače i vyšší nároky na kvalitu takového objektivu. Kromě běžných optických vad, které se dále násobí zvýšeným ohniskovým rozsahem, vás bude nejvíce limitovat i samotná světelnost objektivu. Zoomové objektivy mívají problém dosáhnout požadované nižší světelnosti, kterou oceníte zejména při fotografování za nepříznivých světelných podmínek.

Za třetí, neberte jako samozřejmost, že vyšší cena digitálního fotoaparátu z vás zákonitě udělá mnohem lepšího fotografa. Vyšší modelové řady mnohých digitálních fotoaparátů jsou často vybaveny funkcemi, které při běžném fotografování ani nevyužijete. Pokud navíc s digitální fotografií teprve začínáte, pak zvažte fotoaparát s cenově dostupným kompromisem a věřte, že teprve čas ukáže, zda budete aktivně fotit a rozvíjet se, nebo bude fotoaparát převážnou dobu pouze ležet doma v šuplíku.

Víte určitě, který typ fotoaparát pořídit?

Malý fotoaparát do kapsy vám může dělat společníka během každé situace, ale jeho obrazový výkon bude výrazně zaostávat především během focení za horších světelných podmínek. Na trhu jsou dostupné i pokročilé kompakty, které si v takové situaci mohou poradit, ale jejich schopnosti často omezuje objektiv s výrazně menším rozsahem zoomu. V tom případě možná raději sáhněte po některém univerzálním ultrazoomu, ale takový fotoaparát jistě nedáte do kapsy pro každodenní focení a obrazový výkon bude vzhledem k jeho velmi univerzálnímu objektivu jistým kompromisem, a to nemluvě o pomalejším ostření na nejdelším ohnisku.

Možná že od začátku počítáte s některou digitální zrcadlovkou nebo bezzrcadlovkou pro jejich obrazovou kvalitu a schopnost fotografovat v téměř libovolné situaci, ale možnosti těchto přístrojů často omezuje nabídka vašich objektivů. Zejména z počátku, při nákupu digitální zrcadlovky či bezzrcadlovky s cenově dostupným setovým objektivem, můžete velmi brzy pocítit jeho limity a možná dojde i na mírné zklamaní. U těchto fotoaparátů se bohužel bez investic do dalších a rozhodně kvalitnějších objektivů prostě neobejdete. A to nemluvě, že povedené fotky uděláte pouze tehdy, když budete mít takový fotoaparát u sebe. Někteří uživatelé si dopředu neuvědomí, co přesně obnáší vyšší rozměr a váha digitální zrcadlovky včetně její nejnutnější výbavy.

Pokud nevíte, který typ (kompakt, bezzrcadlovka, nebo zrcadlovka) bude pro vás ten nejvhodnější, pak můžete prostudovat článek jak vybrat digitální fotoaparát, kde pro vás jednotlivé typy digitálních fotoaparátů dopodrobna rozebíráme.

Nakupujte výhodně pouze v e-shopech, které zároveň nabízejí
nízkou cenu a dopravu zdarma

 Prozkoumat nabídkyCopyright 2015 - 2016 PruvodceNakupem.cz, Všechna práva vyhrazena

Webdesign a SEO © 2015 MK