Jakým
způsobem správně vybrat
digitální fotoaparát?


Průvodce nákupem při výběru digitálního kompaktu

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o digitálních kompaktech, ale neměli jste odvahu se zeptat

Proč vybrat digitální kompakt?

Jak vybrat digitální kompakt?

Digitální kompakty

Digitální kompakty jsou nejen cenově nejdostupnější kategorií, ale patří mezi nejmenší a nejlehčí fotoaparáty, které můžete mít každodenně u sebe při jakékoliv situaci. Díky tomu s nimi mnohdy nepromeškáte důležitý moment, který můžete okamžitě zaznamenat. Nicméně při výběru kompaktního fotoaparátu je potřeba vysoké obezřetnosti. Mnohé přístroje vám poskytnou fotografie v použitelné kvalitě pouze za ideálního světla, ale i další vlastnosti jako např. ostrost obrazu, rychlost ostření či ergonomie nemusí zrovna patřit mezi jejich zcela nejsilnější vlastnosti.

Na stránkách průvodce nákupem z toho důvodu neztrácíme čas nejlevnější kategorií kompaktních fotoaparátů, ale věnujeme výhradně pozornost pouze takovým digitálním kompaktům, které poskytují použitelné obrazové výsledky, nabízejí rozumnou nabídku základních vlastnosti a důležitých funkcí včetně podpory manuálního ovládání.

Vybíráme vhodný typ kompaktu

Do základní kategorie kompaktních fotoaparátů, tak řadíme přístroje, které poskytují povedené obrazové výsledky na základní nebo i mírně zvýšenou hodnotu ISO, ale jejich schopnosti začnou rychle ubývat za horších světelných podmínek. Přesto v rukách zkušenějších fotografů dokážou tyto přístroje poskytnout relativně kvalitní fotografie za mnoha situací. Nejoblíbenější modely z této kategorie pro začínající i zkušené fotografy můžete snadno prozkoumat ve srovnání základních digitálních kompaktů.

Jestliže trváte na digitálním kompaktu zejména pro jejich kompaktní rozměry a váhu, ale vaše fotografické ambice vyžadují ještě kvalitnější fotoaparát, pak vás může zaujmout srovnání pokročilých kompaktů, které poskytují nejen mnohem vyšší obrazovou kvalitu, ale také schopnost focení za horších světelných podmínek i dostatečně rychlé ostření v řadě základních situací. Tyto povedené kompaktní přístroje mnohdy používají uživatelé zrcadlovek jako záložní fotoaparát do kapsy.

Pokud kromě výše uvedených vlastností hledáte univerzální digitální fotoaparát s velmi výrazným zoomem, může vás oslovit srovnání špičkových ultrazoomů, které jsou navíc vybaveny relativně kvalitním objektivem s opravdu velkým rozsahem ohnisek. V tomto případě jde velmi často o robustní digitální kompakty, které se vzhledem, ergonomií a ovladatelností přibližují digitálním zrcadlovkám.

Samostatnou kapitolou jsou pak výkonné nebo profi kompakty, které svým obrazovým výkonem srovnávají krok s pokročilými digitálními zrcadlovkami. Nicméně v jejich případě musíte počítat s celou řadou kompromisů a tím nejcitlivějším kompromisem pro běžné uživatele je především absence zoomového objektivu. Na samostatné stránce najdete vzájemné srovnání výkonných kompaktů určených pro pokročilé uživatele, kteří přesně vědí, co od takového výkonného přístroje mohou očekávat.


Průvodce nákupem při výběru bezzrcadlovky

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o bezzrcadlovkách, ale neměli jste odvahu se zeptat

Proč vybrat bezzrcadlovku?

Jak vybrat bezzrcadlovku?

Bezzrcadlovky

Bezzrcadlovky (kompakty s výměnnými objektivy) kombinují některé vlastnosti digitálních kompaktů a zrcadlovek. Jde o relativně lehké a dobře přenosné fotoaparáty, které vám poskytnou přijatelný obrazový výkon i během horších světelných podmínek. S takovým fotoaparátem si můžete kromě řady běžných situací úspěšně dovolit fotografovat i různé akce vyžadující rychlé ostření za nepříznivých světelných podmínek či pořizovat noční fotky při vyšším ISO s minimálním nárůstem šumu.

Možnosti těchto bezzrcadlovek, se ale odvíjí od použitých objektivů, které vám umožňují nebo naopak dokonce i limitují v další kreativitě. V každém případě se tak v budoucnu nevyhnete nákupu dalších objektivů a to minimálně pro pokrytí nejdůležitějších ohnisek. Pořizovací cena těchto digitálních fotoaparátů mnohdy zastíní i základní zrcadlovky, ale jejich nesporná výhoda je v kompaktním provedení, které včetně příslušenství je často na poloviční velikosti i hmotnosti běžné digitální zrcadlovky.

Vybíráme vhodný typ bezzrcadlovky

Srovnání základních bezzrcadlovek přináší pohled na nejoblíbenější cenově dostupné systémové kompakty, které umožňují výměnu objektivů. V této kategorii fotoaparátu, ale patří mezi největší omezení výrazně horší ergonomie a především absence důležitého hledáčku, který oceníte zejména na přímém slunečním světle. Pokročilejší fotoaparáty s lepší ergonomií a mnohdy více ovládacími prvky, které mohou být už vybaveny (vlastním či externím) EVF hledáčkem najdete ve srovnání pokročilých bezzrcadlovek. Jedná se o nejzajímavější fotoaparáty této kategorie díky ideálnímu poměru ceny a výkonu.

Samozřejmě také v kategorii bezzrcadlovek (mirrorless fotoaparáty) najdete přístroje zaměřené na profesionální použití, které ovšem nelze běžným uživatelům doporučit. Jsou to přístroje určené pro pokročilé uživatele s nadprůměrným obrazovým výkonem a řadou specifických funkcí. V případě potřeby můžete nejzajímavější modely vzájemně prozkoumat ve srovnání výkonných bezzrcadlovek.


Průvodce nákupem při výběru digitální zrcadlovky

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o digitálních zrcadlovkách, ale neměli jste odvahu se zeptat

Proč vybrat digitální zrcadlovku?

Jak vybrat zrcadlovku?

Digitální zrcadlovky

Pokud to s fotografováním myslíte opravdu vážně, pak se jistě nevyhnete myšlence o potřebě nákupu digitální zrcadlovky. DSLR zrcadlovky jsou všestranné přístroje vhodné téměř pro každou situaci, během kterých vám zajistí vysoce kvalitní obrazové výsledky. Jde o velmi pokročilé digitální fotoaparáty s opravdu příjemnou ergonomií a dostatkem ovládacích prvků pro rychlé a kreativní ovládání. Samozřejmostí je dostupnost velkého množství povedených objektivů, které pokrývají všechna důležitá ohniska, ale i podpora celé řady užitečného příslušenství.

Stejně jako u bezzrcadlovek, také i jejich schopnosti výrazně ovlivňuje kvalita použitých výměnných objektivů a investici do několika objektivů včetně dalšího příslušenství se rozhodně nevyhnete. Začínající uživatelé si také musí uvědomit, že nákupem zrcadlovky se setovým (cenově dostupným) objektivem to teprve začíná, protože je takový objektiv bude z počátku v mnohém spíše limitovat a maximum z takového fotoaparátu dosáhnou teprve s jeho dalším rozšířením.

Při nákupu digitální zrcadlovky nesmíte zapomenout na její výraznější rozměry a váhu, která vás nejspíš bude mnohdy i omezovat. Zároveň je také vhodné dopředu počítat s další výbavou, kterou tyto pokročilé přístroje budou vyžadovat. A samozřejmě takové příslušenství zabere nějaké místo ve vašem foto batohu a opět přidá na celkové váze.

Vybíráme vhodný typ zrcadlovky

Začátečníci mohou snadno využít srovnání základních zrcadlovek, které vynikají nejen bezkonkurenční cenou, ale mohou začínající fotografy oslovit zejména svými menšími rozměry a relativně nízkou váhou. Nicméně je dobré nezapomínat, že ve spojení s cenově dostupným setovým objektivem se v řadě situací svoji kvalitou fotografií příliš neodlišují od mnohem kompaktnějších pokročilých kompaktů.

Pokud to tedy myslíte s fotografováním alespoň trochu vážně, pak zaměřte pozornost na srovnání pokročilých digitálních zrcadlovek, které mohou nabídnout optimální poměr ceny a výkonu. Svojí ergonomií, ovladatelností a funkcemi jsou ideální pro začínající i pokročilé fotografy. K dispozici je také srovnání výkonných digitálních zrcadlovek, které svým výkonem a vlastnostmi zaujmou náročnější fotografy. Zcela poslední kapitolou jsou pak profesionální zrcadlovky s typicky Full-Frame snímači, které ocení vybraní uživatelé s potřebou maximálního výkonu, ale pro začínající fotografy nemají téměř žádný smysl.

Zrcadlovku Canon nebo Nikon?

Jedna z nejběžnějších otázek celé řady začínajících uživatelů je zaměřená na výběr správné značky digitální zrcadlovky. Pokud nemáte s DSLR přístroji žádné zkušenosti, pak neuděláte chybu se žádnou ze značek Canon či Nikon. Oba výrobci nabízejí velmi podobné modely, které v rámci dané cenové kategorie poskytují obdobné funkce a obrazové výsledky. Za zvážení stojí i digitální zrcadlovky značky Pentax, které v rámci konkurenčního boje ve stejné cenové kategorii nabízejí mnohdy zajímavější výbavu. Nevýhodou je ovšem výrazně slabší nabídka dostupných objektivů (nových i použitých).

Při vašem výběru bude tedy mnohem důležitější si osobně jednotlivé fotoaparáty osahat a vyzkoušet jak se ovládají nebo jak dobře vám sedí v ruce. Přihlédnout lze i ke značce, kterou používají přátelé ve vašem blízkém okolí, protože si můžete navzájem půjčovat další objektivy, nebo můžete snadno koupit již ověřený objektiv z druhé ruky.

Nakupujte výhodně pouze v e-shopech, které zároveň nabízejí
nízkou cenu a dopravu zdarma

 Prozkoumat nabídkyCopyright 2015 - 2016 PruvodceNakupem.cz, Všechna práva vyhrazena

Webdesign a SEO © 2015 MK